افزایش عملکرد

چند وقت پیش کتابی میخوندم که در مورد افزایش عملکرد در محل کار مطالب خیلی خوبی نوشته بود که اون موارد مهمش رو دوست دارم با شما در میان بذارم شاید شما هم مثل من افزایش عملکرد براتون اهمیت زیادی داشته باشه.

مهم ترین مسئله اینکه سلامتی، شادابی و افزایش عملکرد سه عامل کاملا مرتبط به همدیگر هستند و کسی نمی تواند در بدترین شرایط سلامتی باشد، شاداب نباشد و در عین حال عملکرد بالایی از خود نشان دهد.

زندگی بسیار کوتاه تر از آن است که سال های سال از آن را بدون دستاوردی قابل توجه سپری کنیم. امیر کبیر فقط سه سال و سه ماه صدر اعظم ایران بود و در همین مدت کوتاه مدرسه دالفنون را تاسیس کرد، روزنامه وقایع اتفاقیه را منتشر کرد، با رشوه خواری مبارزه کرد و اصلاحات اجتماعی بزرگی انجام داد.

آیا دوست دارید از کارتان و همچنین زندگی خود واقعا لذت ببرید؟

هیچکس نمی تواند روز کاری شما را لذت بخش تر کند، جز خودتان!

اول از همه نیاز است هر شب برنامه فردای خود را نوشته و آنها را اولویت بندی کنید. برای انجام هر کار زمان تعیین کنید و تمام تلاش خودتان را بکنید تا در زمانی که تعیین کردید آن کار را تمام کنید. این نکته  را فراموش نکنید که تمرکز روی انجام یک کار می تواند کارایی شما را افزایش دهد سعی کنید عوامل حواس پرتی را از خود دور کرده و اگر در حین انجام کار نکته ای به ذهنتان رسید آن را در دفترچه ای که همیشه همراه خود دارید، بنویسید.

رازهای افزایش عملکرد

افزایش عملکرد
افزایش عملکرد
 • تصمیم آگاهانه برای انجام سریع کارها

  ما در بسیاری از کارهای فردی هیچ تصمیمی برای انجام سریع تر کارها نداریم و همین باعث می شود کار را در زمان بیشتری انجام دهیم. همیشه زمان انجام کارها را اندازه بگیرید و تصمیم بگیرید این زمان را کاهش دهید.
  قانون پارکینسون می گوید:” اگر برای انجام کاری مهلت زمانی مشخص نکنید هی کش داده می شود”. یکی از اصول اولیه تندخوانی این است که تصمیم بگیریم با استفاده از تکنیک های تندخوانی سریع تر بخوانیم.

 • از قفس دیدگاه های محدود کننده خارج شوید

  خودتان را به نظرات دیگران محدود نکنید. این افراد زندگی بسیار تکراری و محدود کننده ای دارند و از آزمودن موارد جدید هراس دارند.

 • تمرکز، تمرکز، تمرکز

  توانایی تمرکز بهتر یکی از مهم ترین مهارت ها برای افزایش عملکرد است. تمرکز را می توان بودن در لحظه و انجام کار تا پایان یافتن آن، تعریف کرد. تصمیم بگیرید در همین لحظه زندگی کنید و تمام انرژی خود را بر کاری که انجام می دهید متمرکز کنید.

 • بهانه ممنوع!!!!!!!!!!

  یکی از موانع افزایش عملکرد آن است که بهانه هایی مثل شرایط اقتصادی نا مناسب، سرعت پایین اینترنت و موانعی از این دست صحبت می کنیم که عملکرد پایین خود را توجیه کنیم. افراد تاثیر گذار افرادی هستند که تمامی بهانه ها را فراموش می کنند و به  این فکر می کنند که در شرایط کنونی چگونه می توان کارهای ارزشمند انجام داد.

 • تناوبی بودن بدن

  بدن انسان وقتی بالاترین عملکرد و کارایی ممکن را از خودش نشان می دهد که به صورت متناوب انرژی شدیدی را مصرف کند و سپس به بازیابی انرژی بپردازد. هر چه در بازه های زمانی مشخص انرژی بیشتری مصرف کنیم، ظرفیت بدن افزایش پیدا می کند.

  کشف بزرگ

  surpriseروز کاری را به بازه های زمانی ۹۰ دقیقه ای تقسیم کنید. ۹۰ دقیقه با تمام قوا کار کنید و سپس به استراحت و بازیابی انرژی بپردازید. پس از استراحت، ۹۰ دقیقه بعدی را آغاز کنید.

 

 • استراحت

  یکی از راز های افزایش عملکرد ، استراحت کافی و مناسب است. بسیاری از مدیران و کارمندان ساعت های طولانی از زمانی که  در خانه هستند را به تفکر درباره کارشان می پردازند. آنها درخانه هستند، ولی چون از کارشان کامل جدا نشده اند، در حال استراحت نیستند و انرژی آنها شارژ نمی شود.

 • مدیریت زمان + مدیریت انرژی

  برای داشتن عملکرد عالی مدیریت زمان به تنهایی کافی نیست. مدیریت انرژی به ما در داشتن عملکرد بالا کمک می کند.

  نکته ای که من خیلی به آن توجه نمی کردم این بود که زمانبندی درست برای انجام کارهایم به تنهایی نمی تواند باعث افزایش عملکرد ما شود نیاز است مدیریت انرژی هم داشته باشیم.

  مدیریت انرژی شامل چهار منبع اصلی انرژی فیزیکی، احساسی، فکری، روحیه است. اگر قبل از انجام یک کار بسیار سخت و پیچیده بتوانیم چهار انرژی را به اندازه کافی شارژ کنیم و در بهترین شرایط فیزیکی، احساسی، فکری و روحیه ای باشیم می توانیم کارهایی انجام دهیم که دیگران هیچ وقت نمی توانند انجام دهند.

چگونه انرژی فیزیکی خود را شارژ کنیم؟

active-moms-1024

اولین منبع، انرژی فیزیکی و قدرت جسمانی ما است. وینس لومباردی می گوید: خستگی انسان را ترسو می کند.

این ضرب المثل قدیمی کاملا درست است که عقل سالم در بدن سالم است.

مواردی که باعث شارژ فیزیکی انرژی می شود:

 • تمرین تنفس عمیق

ساده ترین روش تنفس عمیق آن است که با بینی خود به اندازه کافی اکسیژن را وارد ریه ها کنید. چند ثانیه این اکسیژن را حبس کنید و سپس هوا را از دهان به آرامی خارج کنید.

در طول روز وقتی کارهای شدید و سخت انجام می دهیم، بهتر است چندین بار نفس عمیق بکشیم.

 

 • مصرف مایع انرژی زا آب

اگر بخواهیم فقط یک تغییر در برنامه روزانه ایجاد کنیم که باعث افزایش انرژی فیزیکی و بهبود عملکردمان شود، نوشیدن آب بیشتر در طول روز است. هیچ نوشیدنی نمی تواند جایگزین آب شود.

 • خوردن صبحانه قهرمانان

خوردن صبحانه که از خوراکی های مثل سیب، کنجد، پرتقال، عسل، انبه، گردو، شیر و ….. در افزایش عملکرد نقش مهمی دارند.

 • خوراکی های تازه بخورید

تا حد ممکن از خوراکی های تازه استفاده کنید. به خریدن شیرینی ها و خوراکی های مغازه ها عادت نکنید. بهتر است خوراکی هایی مصرف کنید که هیچ فرایندی بر آنها انجام نشده است مثلا به جای خوردن شیرینی های مختلف کشمش یا نخودچی را جایگزین کنید.

 

 • از هر فرصتی برای فعالیت های بدنی استفاده کنید

هر چقدر هم که پرمشغله باشید، حتما فرصتی دارید که حداقل برای چند دقیقه ورزش کنید. این ورزش حتی می تواند انجام حرکات کششی بدون ترک کردن صندلی باشد.

 • خوابیدن کافی

تمامی افراد بالغ صرف نظر از توانایی فیزیکی شان در طول شبانه روز به ۷ الی ۸ ساعت خواب نیاز دارند تا در بالاترین حالت عملکرد قرار بگیرند.

 • بدون زنگ بیدار شوید

برای مدتی مشخص مثلا یک هفته سعی کنیم زودتر بخوابیم، مثلا ساعت ۱۰ شب به رختخواب برویم و ببینیم چه ساعتی به صورت خودکار بیدار می شویم و این ساعت را پیدا کنیم.  با اینکار میزان ساعت خواب کافی برای بدمان را پیدا کرده و به همان میزان می خوابیم.

 

چگونه انرژی احساسی خود را شارژ کنیم؟

elementary-physical-education-clipart-1no-tv-clipart-vguypf-clipart

 • انجام بازی های گروهی

بازی های مفید خلاقیت و توانایی حل مسائل را در ما افزایش می دهند.

 • از تلویزیون و کامپیوتر کمتر استفاده کنید

فعالیت های یک طرفه و غیر تعاملی تاثیر مثبت کافی بر احساسات ندارند.

 • تهیه فهرست کارهای مورد علاقه

فهرستی از کارهای مورد علاقه تان آماده کنید تا بعد از ۹۰ دقیقه کار ، انجام کارهای مورد علاقه در طول ۵ دقیقه باعث شارژ احساسی شما شود.

 • پاداش شخصی

به خودتان بعد از انجام هر قسمت از کار پاداش بدهید. حتی پاداش می تواند این باشد که یک روز در وسط هفته مرخصی بگیرید و تا زمانی که دوست دارید بخوابید و سپس به ورزش یا تفریحات دیگری بپردازید.

 • از افراد منفی و بدبین دوری کنید

دوستانی انتخاب کنید که متعادل و شاد هستند. این افراد به دنبال اتفاقات بزرگ برای شاد بودن نیستند، بلکه می توانند از تمام موهبت های خداوند لذت ببرند.

 • عامل باشید

افراد عامل منتظر اتفاقات نیستند، بلکه خودشان اتفاقات را شکل می دهند. آنها اجازه نمی دهند هر محرکی به راحتی در آنها پاسخی شدید ایجاد کند. مثلا زمانی که با یک همکار عصبانی مواجه می شوید باید بتوانید خود را کنترل کنید و واکنش مناسبی نشان دهید.

 • فعالیت فیزیکی انجام دهید

در هنگام بروز احساسات منفی بلافاصله ورزش کنیم یا کار سنگینی انجام دهیم تا ضربان قلب مان افزایش یابد، احساسات منفی در ما کمتر می شود.

 • دوستان صمیمی

عمق ارتباطات در سلامتی احساسی ما نقش مهمی دارد. ایجاد دوستی های عمیق به صرف وقت و انرژی نیاز دارد. شما نمی توانید همیشه پر مشغله باشید و هر گاه دیگران درخواستی دارند ناراحت شوید و از طرف دیگر توقع همنشینی با دوستان خوب و صمیمی را داشته باشید.

 

چگونه انرژی فکری خود را شارژ کنیم؟

11

 • به مغز خود استراحت دهید

استراحت فراتر از کار نکردن است. باید بتوانیم به صورت ارادی مغز خود را از کار و مشکلات و اتفاقات جدا کنیم و فقط بر استراحت متمرکز شویم.

 • مراقب وزن خود باشید

تحقیقات نشان می دهد با افزایش وزن شخص، اندازه فیزیکی مغز و عملکرد آن کاهش می یابد. بنابراین بزرگترین خطر اضافه وزن شاید تاثیر آن بر مغز و عملکرد آن باشد.

 • خوش بین باشید

۹۸ درصد از موارد بدی که منتظرش هستیم هرگز اتفاق نمی افتد. یعنی ما اغلب به اتفاقاتی فکر می کنیم که واقعی نیستند.

 • تمرکز فکری

وقتی در حال انجام کاری هستید به هیچ وجه به خود اجازه ندهید که درباره موضوع دیگری فکر کنید. این کار نیاز به تمرین دارد.

 • مغز را به انبار اطلاعات کم ارزش تبدیل نکنید

یک دفترچه یادداشت کوچک در کنار خود داشته باشیم و موارد کم ارزش و موقتی را در آن یادداشت کنیم.

 • گاهی به مغز استراحت های طولانی مدت بدهی

موفقیت های بزرگ فقط به میزان تلاش ما و ساعات کار ما بستگی ندارد، بلکه به کیفیت استراحت ما نیز بستگی  دارد.

 • یادگیری مستمر

مغز برخلاف دستگاه های دیگر با استفاده بیشتر فعال تر می شود. یکی از مواردی که عملکرد مغز را افزایش می دهد فرایند یادگیری است. یادگیری را به عادتی روزانه تبدیل کنید.

 

چگونه انرژی روحی خود را شارژ کنیم؟

a-grateful-person-is-a-happy-person

 • همیشه به یاد خداوند باشید

با اهمیت دادن به معنویات و یاد خداوند روحیه ما تقویت می شود.

 • اهداف ارزشمند و مشخصی داشته باشید

اهداف ارزشمند خود را بنویسید و هر روز برای خودتان یادآوری کنید تا انگیزه تان برای تلاش بیشتر شود.

 • هر روز به دیگران کمک کنید، بدون انکه توقعی داشته باشید

هر روز سعی کنیم به دیگران کمک کنیم. ساده ترین کاری که می توانیم انجام دهیم ایجاد یک حس خوب در دیگران است.

 • توجه به زیبایی های طبیعت

بیایید طوری زندگی کنیم که بعدها افسوس نخوریم. هیچگاه اجازه ندهیم کار بیش از اندازه، باعث شود هیچگاه فرصت دیدن غروب خورشید را نداشته باشیم!!!!

 

happy-businessman-royalty-free-cliparts-vectors-and-stock-830x1198پر انرژی و پیروز باشید

درباره نویسنده

زهرا غلامی فارغ التحصیل فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر - نرم افزار و نویسنده کتابهای مهندسی کاربردهای متریک های نرم افزاری و جعبه ابزار مهندس نیازمندیهای نرم افزار هستم. علاقه زیادی به مباحث خود شناسی و بهبود فردی دارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *