اهمیت آشنایی با تیپ های شخصیتی برای مهندس نیازمندی ها

اهمیت آشنایی با تیپ ­های شخصیتی برای یک مهندس نیازمندی ها 

یک مهندس نیازمندی­ های حرفه­ ای لازم است مطالعاتی در خصوص تیپ­ های شخصیتی داشته باشد تا بتواند با شناخت بهتر ذینفعان، ارتباطات بهتری با آن‌ها برقرار کند. شاید خود شما هم در جلساتی که شرکت کردید متوجه افرادی شده­ اید که دوست ندارند، راجع به موضوعی، جزییات هم توضیح داده شود، می­خواهند خیلی کلی از موضوع سر در بیاورند یا اینکه افرادی که خیلی دقیق از شما می­پرسند که برای این قسمت شما چه برنامه­ ای دارید؟ حتی شاید موضوعاتی که فنی هستند و نیازی به دانستنشان وجود ندارد اما از شما می­خواهند که برایشان توضیح بدهید، اگر در خصوص تیپ­های شخصیتی اطلاعات داشته باشید، مدیریت جلسات برایتان راحت­تر می­شود و می­دانید با هر فردی چه طور صحبت کنید که هم متقاعد­تر شود و هم حرف­های شما باعث ایجاد خستگی در آن افراد نشود.

مدل­های متفاوتی برای شناخت تیپ­های شخصیتی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال مدل MBTI که افراد را به ۱۶ دسته و مدل DISC که افراد را به چهار دسته تقسیم نموده است.

همان‌طور که گفتم در شناخت تیپ­های شخصیتی افراد، یکی از مدل­های رایج مدل DISC می­باشد که درباره آن به‌طور مختصر توضیحاتی کاربردی شرح داده می­شود. با دانستن و تشخیص تیپ شخصیتی هر فرد و به‌ویژه از همه مهم‌تر تیپ شخصیتی خودمان، می­توانیم رفتار مناسب‌تری در مقابلشان از خود نشان دهیم.

 

business-meeting-v2-1024x7961

 

انواع تیپ شخصیت بر اساس مدل DISC چیست؟

 • تیپ شخصیتی D:صفات بارز این تیپ شخصیتی شامل افرادی سلطه­ گر، مقتدر، قوی که بی­ پرده صحبت می­کنند ولی کم­ حوصله و هدفمند صحبت­ هایشان را دنبال می­کنند.
 •  تیپ شخصیتی I: افراد تأثیرگذار، معاشرتی، خونگرم، صمیمی، مراقب باشید که این افراد پرحرف بوده و البته زبان بدن فعالی هم دارند.
 • تیپ شخصیتیS :افراد دارای ثبات، آرام، صبور و احساسی، خوش‌برخورد، دقت کنید این افراد در تصمیم­ گیری کُند و در برابر تغییرات، مقاومت بیشتری دارند.
 • تیپ شخصیتیC: افراد با این تیپ شخصیتی معمولاً مرتب، دقیق، اتوکشیده، منظم، محاسبه­ گر بوده و از خودشان و دیگران انتقادهای زیادی می­کنند.

 

smiling-business-meeting

چگونه می­توانیم در یک جلسه در مدت‌زمان کم، تیپ شخصیتی افراد را تشخیص دهیم؟

معمولاً افراد مقتدر و اجتماعی که دارای تیپ شخصیتی Dهستند، حرکات تند و سریع دارند، یعنی تند صحبت می­کنند، تند حرکت می­کنند، کم­تر حرف می­زند و همه‌چیز را بررسی و بی ­تعارف و رک بیان می­کنند ولی در مقابل شخصیت I با شما با لبخند و گرم برخورد می­کنند  تمایل به گپ زدن دارند. در مقابل این افراد یکی از راهکار­ها این است که از پاورپوینت در جلسات استفاده شود تا بهتر موضوع را درک کنند.

در برخورد با افراد گروه C و Sکه معمولاً حرکاتشان با آرامش همراه است، با دقت به صحبت­های شما گوش می­دهند و کم­تر حرف می­زنند، همه‌چیز را با دقت می­بینند و به دانستن جزئیات محصول و موضوع موردبحث علاقه­مند هستند و به‌طور کلی می­توان گفت که افراد  در حوزه­ی D و I   کلی­ نگر هستند. بیشتر توجه به‌عکس دیدن دارند ولی افراد در حوزه‌ی C و S جزئی­ نگر بوده و علاقه بیشتری به توضیحات دارند.

 

بر اساس اصول و فنون مذاکره، وقتی می­خواهیم بر سر موضوع مذاکره کنیم باید با توجه به تیپ شخصیتی افراد پیش رو مذاکره خود را مدیریت کنیم. مثلاً در جلسات در مقابل تیپ شخصیتی D باید بدانیم که آن‌ها افرادی هستند که زمان برای آن‌ها خیلی مهم است و در مذاکره با این افراد خیلی با حاشیه رفتن وقتشان را نگیریم، زیرا جزئیات محصول برایشان مهم نیست. می­توانید در مقابل این افراد از روش استخراج
نیازمندی­های نمونه­ سازی یا Prototyping استفاده کنید که برایشان ملموس ­تر باشد.

حال اگر در مذاکره خود به فردی با تیپ شخصیت I برخورد کردید، چون این افراد رفتار اجتماعی دارند، برخورد خشک و رسمی نداشته باشید و آن‌ها علاقه زیادی دارند که شما انرژی مثبت به سمتشان بفرستید،  توصیه می‌کنم سریعاً به سراغ توضیحات فنی نروید و اجازه دهید با شما معاشرت داشته باشند و بعد وارد بحث شوید.

اصول مذاکره در مورد افراد با تیپ شخصیت S که شاخصه­ ی اصلی آن‌ها اجتماعی و خونگرم بودن است باید محیط امن را برایشان ایجاد کنید تا فرد احساس امنیت کند، مسلماً نتیجه خیلی خوبی از مذاکره با ایشان خواهید داشت و البته به این نکته توجه کنید که سؤال و جزئیات زیادی را از شما می­پرسند و امیدوارند که شما به سؤالاتشان پاسخ دقیق بدهید، در اینجا مدیریت زمان در جلسات را فراموش نکنید.
اگر با افراد با تیپ شخصیت C مواجه شدید توضیحات خود را به‌صورت جزئی و همراه با اعداد و ارقام ارائه بدهید و توجه داشته باشید آن‌ها از شما جزییات بیشتری می­خواهند.

 

 

the-5-commandments-of-effective-business-meetings

 

 

برای مطالعه بیشتر، کتاب شخصیت خوانی اثر پل تایگر پیشنهاد می ­شود.

 

 

 

                                                                                                                                                                                          شاد و پیروز باشید

 

درباره نویسنده

زهرا غلامی فارغ التحصیل فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر - نرم افزار و نویسنده کتابهای مهندسی کاربردهای متریک های نرم افزاری و جعبه ابزار مهندس نیازمندیهای نرم افزار هستم. علاقه زیادی به مباحث خود شناسی و بهبود فردی دارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. امين دولت شاه

  سپاس از شما استاد گرامی که در مورد ایجاد یک استارت اپ و نیاز سنجی صحیح از مشتریان فعالیت دارید. مطالب سایت شما قطعا در این را میتونه به افراد بسیاری کمک کنه.
  سپاس از شما که در این راه قدم بر میدارید.
  موفق باشید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *