معرفی کتاب مهندسی کاربردهای متریک های نرم افزاری

کتاب مهندسی کاربردهای متریک های نرم افزاری از هشت فصل تشکیل شده است که در زیر در مورد هر کدام از فصل ها شرح مختصری آورده شده است:

 

فصل ۱: کلیات مهندسی نرم ­افزار

مهندسی در تولید نرم افزار حیاتی است، زیرا کار به صورت گروهی انجام می شود، نظرها مختلف و متغیر­ها زیاد است و در نهایت همه باید به یک جواب برسند. مهندسی نرم ­افزار یک ساختار قانونمند و استاندارد در اختیار مهندسان قرار می­دهد که بتوانند توسط آن کارهای گروهی را مخصوصا در ابعاد وسیع و برای موضوعات پیچیده و موضوعات حساس انجام دهند. در این فصل به طور خلاصه فرآیند مهندسی نرم­ افزار و استاندارد مربوط به این فرآیند و موارد با اهمیتی مانند تخمین، پیچیدگی، مهندسی نیازمندی­ها، اندازه ­گیری و متریک ­های نرم­ افزاری که باید در طول این فرآیند مورد توجه قرار گیرند، مطرح شده است.

 

فصل ۲: مدیریت پروژه نرم ­افزاری

مدیریت پروژه نرم­ افزاری، هنر و دانش برنامه ­ریزی و راهبری پروژه‌های نرم­ افزاری است همچنین شاخه‌ای از مدیریت پروژه می‌باشد که با دانش تولید نرم افزار درهم آمیخته ‌است.

در این فصل عناصر اصلی مدیریت پروژه­های نرم­ افزاری شامل مدیریت افراد، برنامه­ ریزی پروژه، زمانبندی پروژه و مدیریت ریسک همچنین استاندارد دانش مدیریت پروژه به عنوان مرجعی برای شناسایی و بهبود فرآیند مدیریت پروژه ، دانش های ۹ گانه مدیریت پروژه و جدول متریک­ های مدیریت بر اساس استاندارد PMBOK جهت ارزیابی مطرح شده است.

pmbok

 

فصل ۳: متریک های ریسک

با توجه به اینکه ریسک یک مشکل بالقوه است که ممکن است اتفاق بیافتد یا نیافتد و اینکه یکی از عوامل منفی و تهدید کننده کیفیت است که به شدت به دو عامل خطا و هزینه وابسته است می­بایست توسط مدیر پروژه و اعضای تیم هدایت و کنترل شود. در این فصل مدیریت ریسک و فرآیندهای مربوط به آن، سئوالات ریسک از دید چهار عامل اصلی در پروژه­های نرم­افزاری، جدول شناسنامه ریسک­های نرم­ افزاری جهت ثبت و نگهداری اطلاعات ریسک­ها، مدل­های متداول مدیریت ریسک، نرم ­افزارهای مطرح مدیریت ریسک، جدول ارزیابی ریسک و مدیریت متداول در مدیریت ریسک آورده شده است.

 

فصل ۴: متریک­ های کیفیت

کیفیت نرم­ افزار، شاخص حیاتی و مهمی است که تضمین آن مهمترین اصل و برنامه در تولید نرم­ افزارها به حساب می­ آید این تضمین می­تواند به وسیله مدیریت کیفیت نرم­ افزار انجام پذیرد که شامل مراحلی که در این فصل شرح داده می­شود. همچنین مدل­های کیفیتی که در سال­های متمادی توسط افرادی بیان شده است و صفات کیفیتی شامل کارایی، امنیت و در دسترس بودن و .. که باید مورد توجه قرار گیرد، آورده شده است.

 

فصل ۵: متریک­ های امنیت

امنیت همواره یکی از مباحث بسیار مهم در زمینه کامپیوتر و داده ها و اطلاعات است. در واقع امنیت دارای ماهیتی پیوسته و همیشگی است و همواره در طول زمان نیاز به وجود آن احساس می­شود. برنامه های نرم افزاری غالباً بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی تولید می­شوند در صورتی که امنیت نرم افزار یکی از موارد حیاتی است که همواره باید در طول چرخه حیات محصول نرم افزاری مد نظر قرار گرفته شود و از سطح مطلوبی برخوردار باشد. با توجه به اهمیت این موضوع در این فصل ابتدا به تعریف واژه­ های مربوط به امنیت پرداخته شده و سپس آسیب ­پذیری­ها در چرخه حیات نرم افزار، امنیت نرم­ افزار، مدیریت پروژه­ های امنیتی در ۹ حوزه استاندارد PMBOK و پروژه­های متن باز امنیت نرم­ افزارهای کاربردی تحت وب آورده شده است.

فصل ۶: متریک­ های یکپارچگی

هدف یکپارچه­ سازی به اشتراک گذاری کارآمد و یکپارچه داده ­ها، نرم­ افزارها و فرآیندهای سازمانی در یک بستر سازمانی است که ارتباط بین اطلاعات، نرم­ افزارها و سیستم­های متنوع سازمانی، نوعی محیط جدید مجازی را تداعی می­کند. با توسعه یکپارچگی و توجه سازمان­ها به نقش و تاثیر آن در سازمان، امروزه شاهد استفاده روز افزون این تکنولوژی در سطح کلان هستیم. در این فصل به بررسی اجمالی سیستم های جامع و یکپارچه، مقایسه بین آنها، مزایا و مشکلات یکپارچه­ سازی، سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی و روش های استقرار و مدل چرخه عمر این سیستم­ها پرداخته شده است.

فصل ۷: متریک­ های آزمون نرم­ افزار

تست و آزمون نرم­ افزار بخش لاینفک و مهم از فرآیند تولید نرم ­افزار است. این قسمت از فرآیندها کمک می­کنند تا مشکلات سیستم بصورت سریع شناسایی شوند.  آزمون نرم افزار عنصری حیاتی از تضمین کیفیت نرم­ افزار می­باشد و مرور تقریبی مشخصه، طراحی، و تولید کد را نشان
می­دهد. لذا ما در این فصل برآنیم با مفاهیم اولیه و پایه آزمون نرم ­افزار و مبانی آن آشنا شویم، بنابراین در ادامه اهداف، اصول، سطوح مختلف، چرخه عمر، انواع و روش­های آن را  مورد بررسی قرار می­دهیم.

 

فصل ۸: متریک ­های مستندات

در تولید نرم­ افزارها بایستی مستنداتی در فرآیند تولید محصولات نرم‏ افزاری تهیه شوند تا خواسته‎های اولیه، طراحی، چگونگی پیاده‏ سازی و آزمون نرم­‏ افزار در مراحل ساخت به خوبی مستند شوند. عدم وجود مستندات دقیق و سازمان یافته ممکن است سبب افزایش نرخ خرابی نرم­ افزارها و حتی شکست شود. با توجه به اهمیت این قضیه ما بر آن شدیم تا در این فصل به ۲۴ مستند مورد نیاز در طول فرآیند تولید نرم­ افزار در چارچوب مشخص، جهت مستندسازی اصولی بپردازیم.

 

 

                        امیدوارم با خواندن این کتاب بتوانید در کارتان موفق تر باشید

                                                                      زهرا غلامی

 

 

درباره نویسنده

زهرا غلامی فارغ التحصیل فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر - نرم افزار و نویسنده کتابهای مهندسی کاربردهای متریک های نرم افزاری و جعبه ابزار مهندس نیازمندیهای نرم افزار هستم. علاقه زیادی به مباحث خود شناسی و بهبود فردی دارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *