مهارت کلیدی مهندس نیازمندی ها- گوش دادن موثر

 

مهارت کلیدی مهندس نیازمندی ها- گوش دادن موثر

یکی از مهارت های کلیدی یک مهندس نیازمندی ها، گوش دادن موثر است. مارک تواین نویسنده مشهور آمریکایی جمله معروفی دارد که می گوید اگر قرار بود دو برابر گوش دادنمان حرف بزنیم، می بایست به‌جای دو گوش و یک‌زبان، دو زبان و یک گوش می داشتیم. شاید برایتان عجیب باشد ولی یک راهکار کلیدی برای ارتباطات بهتر و قوی تر، گوش دادن فعال و مؤثر است. واقعیت این است که اکثر مردم آن‌قدر تمایل به حرف زدن دارند که گوش دادن را فراموش کرده اند. گوش دادن مؤثر کمک می کند بفهمید دقیقاً طرف مقابل چه می خواهد و به‌این‌ترتیب می توانید بهتر به او کمک کنید. حتی در برخی مواقع گوش ندادن دقیق و نفهمیدن موضوع خسارات زیادی را به بار می آورد، موجب دوباره کاری می شود، درصورتی‌که یک مهندس نیازمندی ها با گوش دادن فعال می تواند ذینفعان(مشتریان) را تشویق کند تا به‌صورت دقیق و اصولی هم وضعیت موجود و هم وضعیت مطلوب را بیان نمایند. همچنین به او این حس داده می شود که شما برای شنیدن حرف های او مشتاق هستید. شما با این کار حضور او را به رسمیت می شناسید و حس بسیار خوبی به او می دهید. در هنگام گوش دادن سعی کنید قضاوت نکنید، تصمیم نگیرید و در فکر آماده نمودن پاسخ نباشید، فقط گوش کنید.

شاید این تجربه را داشته باشید ما به‌عنوان مهندس نیازمندی ها در برخی مواقع نیاز را به صورتی که خودمان دوست داریم، برداشت می کنیم و آن چیزی که در ذهنمان می گذرد را مطرح می کنیم حتی با این کار ممکن است ذینفع(مشتری) را از خواسته ی اصلی اش دور کنیم. ما باید با دقت به صحبت های ذینفعان(مشتریان) گوش کنیم و حتی برای اطمینان از فهمیدن درست آن، نیازمندی ها را تکرار کنیم و سؤالاتی راجع به آن بپرسید.

 

listening

 

 

 

اولین قدم …….

شناخت عادت های نادرست گوش دادن موثر شروع یادگیری این مهارت است. مهندس نیازمندی ها با توجه آگاهانه خود می تواند این عادت ها را در خود بشناسد.

این شناخت و توجه در ابتدا انرژی زیادی از ما می گیرد ولی رفته رفته به عنوان یک عادت تبدیل می شود که به صورت ناخودآگاه انجام می شود.

این عادت های نادرست می تواند تاثیر زیادی بر روابط ما با دیگران داشته باشد. عادت های نادرست گوش دادن شامل موارد زیر است:

 • عدم توجه به ذینفعان (مشتریان) (مشغول شدن با موبایل و …..) 
 • ناگهانی موضوع را عوض کردن.
 • احساسات و دغدغه مشتریان را دست کم گرفتن.
 • گفتگوی مشتری را مختل کردن و حواسش را پرت کردن.
 • عدم تماس چشمی با مشتری
 • عدم تکان دادن سر در جهت تایید 
 • آماده کردن پاسخ به جای توجه به صحبت 
 • درگیری ذهنی(فکر کردن) به مشکلات و مسائل 

 

قدم هایتان را محکم بردارید…..

 

 1. کاملا به مخاطب خود توجه کنید. در جلسات هر گونه عوامل حواس پرتی مثل موبایل را کنار بگذاربد. هیچ کار دیگری نکنید. فقط به مخاطب خود گوش کنید.
 2. موبایل خود را در حالت بی صدا قرار دهید.
 3. در جلسات شناخت نیازمندی ها فضایی حاکی از اعتماد، توجه و بی قضاوتی را خلق کنید. ابزار اصلی شما برای این کار زبان بدن و ارتباط کلامی است.
 4. مسائل را از چارچوب فکری مشتریان (ذینفعان) خود ببینید. تلاش کنید از نگاه او تجربه اش را درک کنید.
 5. تا جای ممکن سکوت کنید. نیازی به پاسخ فوری نیست. با نگاهتان و علائم غیر کلامی او را تشویق به ادامه صحبت کنید. شما که سکوت کنید خود فرد یا صحبت را ادامه می دهد یا از شما نظر می خواهد. آنگاه صحبت کنید.
 6. جایی که مناسب است برای شفافیت بیشتر سوالات مناسب بپرسید. تعداد سوالات شما بهتر است محدود باشد.
 7. با تکان دادن سر و تماس چشمی او را همراهی کنید.
 8. به مشتریان ( ذینفعان) خود حس دیده شدن و به رسمیت شناخته شدن خودش و ایده هایش را بدهید.
 9. چیزی را که شنیده ­ایم با کلمات خود بازگو کنیم تا از درک خود مطمئن شویم و ذینفعان را متوجه کنیم که سخنان وی را فهمیده­ایم: “پس یعنی شما می‌گویید که ………” البته زیاد این کار را انجام ندهیم زیرا ممکن است آزاردهنده شود.
 10. در صورت نیاز یادداشت‌برداری کنیم.

 

 

یک مهندس نیازمندی­ های حرفه ­ای باید سه کار انجام دهد:

 • خوب گوش کند
 • خوب گوش کند
 • خوب گوش کند

 

 

       شاد و سلامت باشید 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. علی مشایخ

  سلام..استاد…ممنونم از مقاله خوبتون…..گوش دادن موثر کلید مهارت های ارتباطی است که متاسفانه زیاد جدی گرفته نمی شود…در صورتی که اهمیت دادن به آن می تواند روابط زندگی و کاری ما را واقعا متحول کند

  پاسخ
  1. زهرا غلامی

   با سلامت آقای مشایخ
   ممنونم از نظر شما
   دقیقا همینطوره که گفتید، امیدوارم این موضوع در مدارس آموزش داده شود
   موفق باشید

   پاسخ
 2. soroush safdarian

  واقعا گوش دادن فعال و موثر در تبدیل نیازمندیهای مشتری به قابلیت های محصول یک فاکتور مهم و به نظر من اساسی ترین مهارت است زیرا تا به طور صحیح متوجه خواست مشتری نشویم هر چقدر هم از لحاظ فنی قوی عمل کنیم باز هم نیاز مشتری را براورده نکرده ایم و او هنوز ناراضی است.
  ممنون از مقاله مفیدتان
  سروش صفدریان
  http://www.Drsafdarian.com

  پاسخ
  1. زهرا غلامی

   با سلام خدمت جناب آقای صفدریان
   دقیقا همینطور است که می فرمایید بارها پیش آمده است که به دلیل خوب گوش ندادن یک مهندس به حرفهای مشتری بعد از تولید آن(صرف زمان و هزینه)، مجبور به تولید دوباره آن محصول شده اند.

   سپاسگزارم از نظر دقیق شما در مورد این مطلب
   موفق و سربلند باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *